Dream Theater

2012.05.25 11:02

A Dream Theater amerikai progresszív metal együttes, amelyet 1985-ben alapított  Majesty néven John Myung, John Petrucci és Mike Portnoy. Bár az együttesben fennállása óta több tagcsere is történt, két alapító tag – Petrucci és Myung – James LaBrie énekessel és Jordan Rudess billentyűssel kiegészülve még ma is tagja a csapatnak. A tagok mindannyian kritikusok által is elismert, magasan jegyzett zenészek, akik megannyi díjat nyertek különböző magazinok szavazásain. Az együttes gitárosát, John Petrucci-t hét alkalommal, így a legtöbbször nevezték a G3 harmadik gitárosának, a 2010-ben távozott Mike Portnoy dobos pedig 13 éve védi a Legjobb Progresszív Rockdobos címet. A klasszikus felállás: James LaBrie – ének, John Petrucci – gitár, John Myung – basszusgitár, Jordan Rudess – billentyű, Mike Portnoy – dob.
A zenekar nevét egy kaliforniai moziról kölcsönözte. A Dream Theater zenéje velősen:  komplex, változó, gyakori ütem- és tempóváltásokkal megtűzdelt, ugyanakkor erőteljes és technikás progresszív metálzene. Mikor első énekesük, Dominici távozott, több mint 200 embert hallgattak meg, és a tagok végül a kanadai Kevin James LaBrie mellett döntöttek. Harmadik albumuk felvétele közben Kevin Moore billentyűs bejelentette, hogy kiválik a csapatból. Pótlására az első első jelölt Jordan Rudess volt, aki azonban családi okokból nem vállalta a felkérést. A választás végül a KISS és Alice Cooper akkori turné-billentyűsére, Derek Sherinian-re esett. Végül mégis Rudess  lett a billentyűs – ez azonban Sherinian kényszerű távozásával járt, magyarul, kirúgták. 2002-ben egy turnékörúton a zenekar szokatlan dolgot mutatott be: egy-egy kiválasztott koncertjükön a Metallica Master of Puppets albumát adták elő, teljes egészében. Később sorra került még az Iron Maiden: The Number of the Beast, a Pink Floyd: The Dark Side of the Moon és a Deep Purple: Made in Japan című albuma is.
2003-ban a zenekar hangzást váltott: súlyos, sötét és kevésbé dallamos, klasszikus prog- metal albumot készítettek, amivel hosszú turnéra indultak. Komolyabb változás a Dream Theater életében 2010-ben volt, amikor Mike Portnoy dobos belső ellentétek miatt távozott, helyére Mike Mangini került. Napjainkig 11 stúdióalbumot adtak ki. A Dream Theater nehezen emészthető zenéje ellenére is óriási táborral büszkélkedhet. Lenyűgöző hangszeres tudásuk, hangzásuk és hangszerelésük profizmusa és elgondolkodtató szövegeik James LaBrie énekével tökéletes harmóniát alkotnak, koncertjeik a legnagyobb események közé tartoznak a rajongók számára.

( Forrás: WP, hivatalos honlap, egyebek)